"Watch, observe, see, know, understand, act…"
Najnowsze komentarze
Kategorie
Czerwiec 2019
P W Ś C P S N
« sie    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Po przerwie…

No niestety – życie mnie wciągnęło i… zaniedbałem swojego bloga.

Ostatnio przeglądając mnogość stron goreanskich (szczególnie te nieliczne które są po polsku) zauważam lekko niepokojące zjawisko. Bardzo często na stronach goreanskiech znajdują się stwierdzenia czy zasady których trudno by szukać (choćby i śladu takiej tendencji) w którejkolwiek z Kronik Gor.

Ta z pozoru błaha „swoboda” w mieszaniu, tego co miało swoje korzenie na Gor i jest w pełni weryfikowalne w zapisach Kronik ( a zatem ma pełen mandat do tego by być nazywane „goreanskim”)  z tym co stanowi jedynie zasady jakiegoś konkretnego Wolnego rodzi wiele wątpliwości natury zarówno prawnej jak i etycznej.

IMHO – sprawy te powinny być jasno rozdzielone i jasno sprecyzowane – co jest czym.

Każdy Wolny ma prawo do ustalania według swoich własnych pomysłów i poglądów -  reguł jego Domu i wara komukolwiek do ingerencji w to co dla każdego Wolnego jest po prostu tylko i wyłącznie jego sprawą.

Ale we mnie, tako w skrybie jako i w człowieku, budzi się tez wyraźny sprzeciw, gdy jestem świadkiem propagowania jako „goreanskie” zasad, praktyk, czy zwyczajów ( nie mówiąc już o Prawie) które z Gor nie maja nic wspólnego (ani z litera ani z duchem tamtejszego prawa czy zasad) i usprawiedliwianiem tego „goreanskoscia”. Wydaje mi się to mocno naciągane i hm.. wątpliwe moralnie.

Tu biję się w piersi – w moim najbliższym otoczeniu też mam tego przykłady, ale postaram się to jakoś hm. sensownie uczesać…

A wszystkim Wolnym, którzy tworzą jakiekolwiek zasady życzę z całego serca sumienności i uczciwości w tym działaniu. Wiedzę można posiąść… Cudzej krzywdy i poczucia winy za nią nie da pozbyć się tak łatwo.

 

Be well…

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>